Vitajte na stránke o Novom Meste nad Váhom  www.nmnv.sk 1
header skolstvo 1
logo 1
1
header
navigation

     Štatistiky

Rank SK

Google PageRank

NAJ.sk
footer

     Posledná aktualizácia

22.10.2012

footer
O meste/Šport

 

Atletika

 

Atletický klub Nové Mesto nad Váhom

Atleticko-futbalový klub Nové Mesto nad Váhom

Ing. Kazimír Hunčík
Sasinkova 3

915 01 Nové Mesto nad Váhom

 

Tel.: 032 771 5330
Mobil: 0905 365 137

E-mail: huncik@atlet.sk

 

Funkcionári: Roman Bajčík

                   Ing. Kazimír Hunčík

                   Denisa Žinčíková

tréneri:

Ivana Chrebetová

Soňa Valašová

 

členovia klubu:

členovia klubu

 

pretekári:

pretekári


Cieľom trénerov nie je vybrať veľké množstvo žiakov, ale takú základňu žiakov, ktorí to chcú robiť dobrovoľne a chcú niečo dosiahnuť.

 

Mesto Nové Mesto nad Váhom významne pomáha atletickému zväzu. V porovnaní s inými mestami sa v našom meste dávajú do športu väčšie nádeje a peniaze.

 

Najvýznamnejším atletickým podujatím na Považí je Považský maratón, ktorý mal dlhú tradíciu v našom meste. Organizátormi tohto maratónu boli: Lehuta, Roháček a Kňažko a určitý čas aj Hunčík. Z histórie maratónu zabehol najlepší čas v roku 1988 Michael Heilmann z NDR, trať z Nového Mesta na Strání a späť sa mu podarilo zabehnúť za 2 hodiny a 11 minút a 33 sekúnd.

 

Istý čas nebol dôvod robiť maratón, lebo nevyhovovala trať do Krakovian, bolo treba množstvo peňazí, obrovské úsilie, veľkým negatívom pretekov bol fakt, že zo 100 ľudí bežiacich maratón bolo len 5-6 atlétov.

 

V 90. rokoch vznikol Klub Považského maratónu. Predsedom sa stal Eduard Predinský. Organizátori sa vrátili späť na trať do Krakovian. Považský maratón sa tak organizuje v tomto roku už 47. krát. V roku 2008 sa konal Považský maratón po prvýkrát na atletickom okruhu na štadióne AFC v Novom Meste nad Váhom.

 

Cieľom Atletického klubu je udržovať tradíciu, organizovať míting a Majstrovstvá SR a rozvíjať mládežnícku atletiku.


Fotografie: FOTOGALÉRIA


História Atletického oddielu v Novom Meste nad Váhom

Po vzniku TJ Sokol v roku 1919, neskôr TJ Považan, bol založený okrem iných oddielov aj atletický oddiel s pomerne veľkou základňou. Trénerom I. triedy sa stal Zdeněk Šilhánek, ktorý sa okrem trénovania aktívne venoval atletike ako pretekár. Pred ním sa pokúsil viesť atletický oddiel Ján Solčány, taktiež významný pretekár, diaľkar. V 50. rokoch spravil Šilhánek veľký kus práce. Vytrénoval Annu Majtánovú na výbornú atlétku, držiteľka niekoľkých slovenských rekordov, pôsobila v Novom Meste nad Váhom dlhšiu dobu, až po odchod na vysokú školu.

 

V tej dobe vzniklo niekoľko ďalších dobrých bežcov: bratia Miroslav Šišovský (reprezentant v behu 3 km cez prekážky) a Ján Šisovšký (rekordér na 800 metrov), obaja reprezentanti ČSSR. Bratia odišli neskôr do Dukly Banská Bystrica.

 

Ďalšími dobrými bežcami boli Vladimír Bartovič, bežec na 800 metrov, Štefan Majtán (brat Anny Majtánovej) - bežec stredotratiar, Peter Jakubéci - zostal v Novom Meste a dlho pôsobil ako tréner (1975). Veľkou osobnosťou v novomestskej atletike bol aj tréner Karol Kulajta, ktorého zverenci dosahovali výborné výsledky na atletickej scéne. Jeho žiakmi boli napr. Pavol Kucharovič a Miroslav Púchovský - bežec na 400 metrov a významný reprezentant ČSSR. Vďaka týmto športovcom sa dá nazvať toto obdobie významnou častou v histórii novomestskej atletiky.

 

Oddiel atletiky mal v roku 1984 cez 190 členov, atletickým stánkom bol futbalový štadión a športová hala. Činnosť tohto oddielu bola zameraná na rekreačnú atletiku, ako sú rôzne zdravotné cezpoľné behy.

 

V 80. rokoch vytvoril Peter Jakubéci a Kazimír Hunčík bežeckú stajňu, kde bolo 20-30 aktívnych pretekárov. Najvýznamnejším bol Marián Hunčík, ktorý získal na Majstrovstvách Európy juniorov v nemeckom meste Cottbus bronz (beh na 2000 metrov cez prekážky). Bol držiteľom niekoľkých žiackych rekordov, prekážkar a vrcholový pretekár, odišiel do Ostravy. Ďalší dobrí pretekári v tomto období: Ivan Mačák, Igor Gašpar, Peter Jakubéci ml., Beáta Púchovská. Získali množstvo medailí z majstrovstiev.

 

Po náhlej smrti Petra Jakubéciho, oddiel atletiky potiahol Kazimír Hunčík sám a vznikli ďalší pretekári, okrem iných aj Pavol Michalčík.

Tréneri začali organizovať významný Memoriál Petra Jakubéciho, každoročné preteky spojené ako Grand Prix Slovenska.

 

V roku 1994 nastala transformácia TJ Považan na dva samostatné oddiely - futbalový oddiel a atletický oddiel. Registruje sa pod názvom Atleticko-futbalový klub - AFC.

 

Stará bežecká škvarová dráha bola už opotrebovaná a tak atletický klub s finančnou pomocou mesta vybudovali novú tartanovú dráhu, dnes ako jedna z mála na Slovensku. Po vybudovaní novej trate sa začali konať v Novom Meste nad Váhom Medzištátne stretnutia juniorov, Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu, minimálne 2 vrcholové stretnutia ročne.

 

Informácie poskytol: Ing. Kazimír Hunčík


Považský maratón

Klub Považského maratónu Nové Mesto nad VáhomHistória Považského maratónu sa začala písať 16. mája 1963, kedy sa konal prvý maratón. Patrí medzi najstaršie maratónske behy na Slovensku. Bol považovaný za najvýznamnejšie podujatie na Považí, avšak dnes už toto neplatí.

 

Považský maratón organizuje od roku 1993 Klub Považského maratónu Nové Mesto nad Váhom. Odvtedy svoje skúsenosti s maratónom prenášajú najstarší členovia na mladších členov klubu.

Historicky prvým víťazom Považského maratónu sa stal v roku 1963 Jiří Ehrlich z Veselí nad Moravou s časom 2:34:58. V roku 1968 štartoval aj legenda Česko-Slovenska, vrcholný atlét a olympijský víťaz Emil Zátopek. Považský maratón sa stal maratónom nielen pre bežcov zo Slovenska, ale z takmer celej Európy. V roku 1988 dosiahol najlepší čas v celej histórii maratónu bežec Michael Heilmann z vtedajšej NDR s časom 2:11:34.

 

Najlepší ženský výkon dosiahla v roku 1988 Utte Pippigová taktiež z bývalej NDR s časom 2:36:58. Vtedy (1987-1993) sa však bežalo nie po zvyčajnej trase Nové Mesto nad Váhom - Krakovany a späť ale Nové Mesto nad Váhom - Květná a späť.

Významné sú aj úspechy novomestských atlétov a celých družstiev. Hneď v prvom ročníku Považského maratónu zvíťazila TJ Považan v súťaži družstiev vďaka Kňažkovi a Roháčkovi.

 

Klub Považského maratónu sa naďalej snaží zlepšovať podmienky pre uskutočnenie maratónu na vysokej úrovni. Zatiaľ posledný ročník v roku 2008 sa konal prvýkrát na štadióne futbalového klubu AFC.

 

Trať: maratón, asfalt

Dĺžka trate: 42 195 m
Kategórie: muži aj ženy

Organizátor: Klub Považského Maratónu

Podobnejšie informácie o jednotlivých ročníkoch Považského maratónu TU pdf

zdroj: Kronika mesta Nové Mesto nad Váhom

 

 Free Templates by Zymic.com - správca stránky: Daniel Kopunec